Spoštovani starši,
fakulteta za šport Univerze v Ljubljani je že več kot 30 let skrbnik nacionalnega sistema za spremljanje telesnega in gibalnega razvoja otrok in mladine, imenovanega Športnovzgojni karton (ŠVK). Slovenija je ena najbolj naprednih držav na svetu na tem področju, saj omogočamo posamezniku, da lahko svoj telesni in gibalni razvoj spremlja v celem obdobju šolanja na zelo objektiven način. Kot del evropske raziskovalne skupine CrowdHEALTH, ki se ukvarja s tem, da bi bili različni podatki čim bolj uporabni za politike na področju zdravja prebivalcev, ta sistem v zadnjih letih nadgrajujemo v različnih smereh, npr. za napovedovanje zdravstvenega tveganja posameznika, vpeljavo intervencij za dvig telesne zmogljivosti (projekta Zdrav življenjski slog ter Mladi za mlade), izboljšanje osredotočenosti učencev in dijakov za šolsko delo, vključevanje podatkov v globalne analize trendov zdravja idr. Tak razširjen sistem imenujemo SLOfit (www.slofit.org). Ker so podatki namenjeni predvsem posameznemu otroku, intenzivno razvijamo nove rešitve in ena od njih je tudi dostop do podatkov prek spleta, imenovana Moj SLOfit.
Šola, ki jo obiskuje vaš otrok, je vključena v poskusno uvajanje aplikacije Moj SLOfit. Starši otrok, ki so vključeni v ŠVK in ki imajo vpisan svoj e-naslov v šolskem administrativnem sistemu (e-Asistent ali LoPolis), bodo imeli možnost vpogleda v ovrednotene rezultate vseh meritev ŠVK otroka, vključno s prikazovanjem morebitnega zdravstvenega tveganja, ki izhaja iz otrokovega telesnega in gibalnega razvoja. Starši se bodo lahko odločili, da bodo otrokove SLOfit podatke delili tudi z drugimi, npr. otrokovim zdravnikom, starimi starši, trenerjem. Znotraj aplikacije bodo starši lahko posredovali raziskovalni skupini še druge dodatne informacije, ki bodo omogočile še boljšo diagnozo in bodo služile napovedovanju otrokovega telesnega in gibalnega razvoja. Prek aplikacije Moj SLOfit pa bo lahko posameznik hranil in spremljal svoje podatke o telesnem in gibalnem razvoju vseživljenjsko ter jih v prihodnosti povezoval s svojimi ožjimi družinskimi člani.
Podatki bodo varovani po najvišjih tehničnih in organizacijskih standardih. Celoten prenos podatkov (med šolami, starši in centralno zbirko) bo potekal s kriptiranjem, tako da tudi morebitni vdor v javno omrežje (internet) ne omogoča, da bi podatke lahko kdorkoli prebral (dešifriral). Posamezni otrokovi podatki bodo dostopni samo z uporabniškim imenom in geslom tistim osebam, ki imajo pristojnost vpogleda (učitelj, starši in morebitne druge osebe, ki jih izrecno – poimensko določijo starši). Identifikacija staršev bo potekala prek šol, saj te po zakonu o osnovni šoli izvajajo meritve gibalnih sposobnosti in morfoloških značilnosti učencev (ŠVK) v soglasju s starši oziroma skrbniki učencev. Poleg tega za potrebe šolskih evidenc šole zbirajo in hranijo tudi e-naslove staršev.
Za uporabo aplikacije Moj SLOfit in vpogled v podatke vašega otroka moramo torej v šolski administrativni sistem vnesti vaš e-naslov. Ko bo šola vnesla podatke meritev ŠVK (aprila ali maja), boste starši dobili vabilo za vključitev v aplikacijo Moj SLOfit. Če se boste vključili, boste videli ovrednotene rezultate vseh vaših otrok pod svojim uporabniškim računom (v kolikor je šola otroka že vključena v Moj SLOfit). Te rezultate bomo skušali nadgraditi še z drugimi povratnimi informacijami in nasveti, v kolikor nam boste posredovali še dodatne podatke, ki jih bomo zbirali prek kratkih vprašalnikov. Če vpogleda ne želite, se vabilu enostavno ne odzovite. Ker aplikacijo v letošnjem šolskem letu uvajamo poskusno, vam bomo hvaležni tudi za kakršnekoli povratne informacije, ki lahko izboljšajo uporabniške izkušnje z aplikacijo.
Več o projektu si lahko preberete na http://www.slofit.org/
in na https://www.facebook.com/slofit.org/
Vljudno vas prosimo za podajo soglasja na spodaj priloženem privolitvenem obrazcu, ki ga vaš otrok odda športnemu pedagogu ali razredniku na vaši šoli do 10.4.2018.
Če želite še kakšne informacije v zvezi z izvajanjem projekta MojSLOfit, vas vabimo na predstavitev, ki bo 16. 4. 2018, po predavanju za starše Nevarnost spleta in družabnih omrežij, s pričetkom ob 17. uri v predavalnici OŠ Idrija.
Lep pozdrav.
Tina Ferjančič,
učiteljica ŠPO na OŠ Idrija in ostali učitelji
doc. dr. Gregor Starc,
Ekipa SLOfit