Zgodovina

MEJNIKI 140-LETNE ZGODOVINE JAVNEGA ŠOLSTVA V GODOVIČU

ZASEBNA DUHOVSKA ŠOLA

(1791- 1856)

Prve omembe poučevanja godoviških otrok so povezane s Tomažem p. Narcisom Grilcem. Med letoma 1791 in 1827 je navduševal starše, da so pošiljali otroke k pouku pisanja in računstva ter verouka.

V tem obdobju so le redki otroci šli v glavno šolo v Idrijo – premožnejši, nadarjeni.

ZASEBNA ORGANISTOVSKA ŠOLA

(1856 – 1878)

Leto 1865 je prineslo novo cesto skozi Zalo, Godoviču pa organista, ki je bil hkrati tudi učitelj (do 1878). Njegovo skromno šolanje je obiskovalo le malo otrok.

BOJI ZA IN PROTI REDNI ŠOLI

Ti boji so leta 1865 prinesli ukaz Okrajnemu uradu v Idriji o obvezni graditvi šolskega poslopja in obveznem začetku javnega šolstva za vse otroke. Ukaz je izdala Deželna vlada.

KONČNO JAVNA ŠOLA V GODOVIČU

Leta 1879 je Godovič končno dobil šolsko poslopje. Kronist je zapisal, da je bilo to v bistvu mežnarija, predelana v šolo. Enorazrednica je ležala tik ob cesti, na katero je imela tudi izhod. Poslopju je primanjkovalo sončne svetlobe in svežega zraka. Stalo je tik ob župnišču in gospodarskem poslopju.

ŠOLA POD ITALIJANSKO IN NEMŠKO OKUPACIJO

V času italijanske okupacije je šola postala dvorazrednica, le da je drug razred gostoval po hišah.

1929 se je šolsko poslopje dvignilo in dobilo prostor tudi za drugi razred, prišle pa so tudi italijanske učiteljice. Le malo otrok se je v vseh letih javnega šolstva šolalo naprej.

V času nemške okupacije je bil Godovič brez šole – pouka. 22. september 1943 pa je bil za kraj še posebej tragičen, saj je bila vas požgana.

ŠOLA PO DRUGI SVETOVNI VOJNI

Po osvoboditvi je 1. septembra 1945 šola spet zaživela, v hiši pri »Marjanci«.

V šolskem letu 1949/50 je bilo šolsko poslopje obnovljeno.

V šolskem letu 1961/62 je godoviška šola postala oddelek – podružnica OŠ Idrija.

V šolskem letu 1969/70 se je šoli priključila mala šola.

V šolskem letu 1977/78 je šolsko poslopje dočakalo prepotrebno obnovo. Med drugim je bil vhod s ceste prestavljen na dvorišče.

Nov mejnik za Godovič je bil 15. marec 1982, ko je v šolskem poslopju začel delovati vrtec.

Marca 1983 je s svojim gostovanjem v šoli pričela tudi Čipkarska šola.

Ker se je šolsko stanovanje v prvem nadstropju izpraznilo, se ga je v šolskem letu 1987/88 preuredilo v šolske prostore.

V šolskem letu 1991/92 se je uredila okolica šole in vrtca, namestila so se igrala, velika pridobitev pa sta bila tudi TV in videorekorder.

V naslednjem šolskem letu je šola dobila centralno ogrevanje.

V šolskem letu 1993/94 se je enega od prostorov v pritličju preuredilo – obnovilo v telovadni prostor.

NOVO ŠOLSKO IN VRTČEVSKO POSLOPJE

V šolskem letu 2001/02 je po mnogo letih pogajanj, sestankovanj, želja… Občina zagotovila novogradnjo šole – na ugodnejši lokaciji.

V šolskem letu 2002/03 je bilo v januarju izdano lokacijsko dovoljenje, 23. avgusta 2003 pa položen temeljni kamen.

V šolskem letu 2004/05 sta se vrtec in šola končno preselila v nove, svetle prostore. Dograjeno je bilo le pritličje. Slavnostna otvoritev je bila 4. 9. 2004.

V šolskem letu 2007/08 se je v novi, nedokončani  zgradbi že pojavila prva prostorska stiska. Zaradi potrebe vrtca po drugem oddelku je oddelek šole dobil zasilne prostore kar v garderobi. Občina je zagotovila nadaljevanje gradnje šole v prvem nadstropju.

Julija 2009 je nadaljevanje gradnje končno steklo  – dveh učilnic in sanitarij v prvem nadstropju. Slovesna otvoritev je bila novembra 2009.

Kmalu je vrtec na šolo spet pritiskal, saj je nameraval odpreti še dva oddelka. Še eno učilnico, zbornico in prostor za telovadbo so zgradili poleti 2010.

Zadnja faza gradnje šolskega nadstropja je bila poleti 2013. Podjetje Zidgrad je v njem še tretjič gradilo – eno (četrto) učilnico, knjižnico in sanitarije za učitelje.

V naslednjih letih se je šola postopno opremljala z novo opremo, knjižnimi policami, računalniki, projektorji itd.

Poleti 2016 se je ob šoli uredilo parkirišče in med njim in šolskim dohodom postavilo ograjo.

po predlogi Sabine Šmit (publikacija Osnovna šola Godovič 1879 – 2004) pripravila in dopolnila Hermina Tominec